матеріали

Про музичне виховання

24 Листопада 2015 музичне виховання

У сучасному суспільстві серед тих, хто любить музику, існує проблема розрізненості та різкого поділу аудиторії на професіоналів, аматорів та споживачів. Профорієнтація дітей у ранньому віці стала причиною появи великої кількості дитячих професійних конкурсів, які не завжди приносять радість самим дітям. З іншого боку, для великої кількості людей – як дітей, так і дорослих, музика є частиною духовного світу та вони бажають поділитись своїм баченням світу з іншими. Рівень професійних конкурсів, в тому числі і дитячих - надзвичайно високий, тому дітям, для яких музика є хобі, які займаються задля власного задоволення, немає доступу на такі конкурси. З іншого боку, участь у конкурсах - потужний стимул для розвитку та самовдосконалення.

Ми живемо у світі звуків, але не завжди помічаємо їх. Композитори не придумують музику, а чують її у навколишньому світі. Спів птахів, шум моря, ритм осіннього листопаду, навіть звуки міського транспорту – це все музика, її лише потрібно навчитися чути у просторі. Це дійсно чудово. Коли дитина навчається музиці, адже саме вона є містком до гармонії із зовнішнім світом. І дійсно, дуже важливо, аби навчання не перетворювалося в нецікаве завчання, важку, непосильну роботу, а приносило радість від втілення музики, котра лунає в душі, за допомогою музичного інструменту, власними руками.

Мене часто запитують, з якого віку можна починати музичне виховання дитини. Тут я керуюсь порадою Льва Толстого: «За дев’ять місяців до народження матері». Звісно, саме сім’я відіграє важливу роль у вихованні, і все що відбувається у вашому домі, усе, що у ньому звучить, ваша дитина вбирає у себе, наслідує усі ваші вчинки. Парадокс раннього музичного виховання полягає в тому, що двох- чи трьохрічну дитину не треба навчати музики – потрібно разом із нею жити у світі звуків. І це дуже просто, адже «методичні посібники» оточують нас усюди: уявіть – дитячий майданчик, доріжка із пеньочків, яку радісно «долає» малюк, і якщо при цьому він ( разом із мамою!) співає «до-ре-мі-фа-соль» наверх та у зворотному порядку, дитина отримує масу задоволення, плюс – це розвиває її слух на підсвідомому рівні. Навіть на гойдалках – можна голосом показувати «вверх-вниз»… Якщо ви ніколи не займалися музикою – навчайтесь разом! Слухайте улюблену музику та співайте пісні разом з дитиною! Чудово, коли вдома є фортепіано – дозволяйте дитині гратися на ньому, адже саме таким прийомом користувався Леопольд Моцарт, батько всесвітньовідомого композитора – Вольфганга Амадея Моцарта, котрий дитиною, ледве дотягуючись до клавіш фортепіано, намагався грати, постійно слухаючи чудову музику, яка лунала у домі, адже сім’я часто влаштовувала там вечори музикування.

Музичні конкурси – надзвичайно хороша мотивація для занять музикою. У наш час проводиться велика кількість фестивалів та конкурсів для професійних піаністів. Рівень цих змагань - дуже високий і вимагає повної віддачі від учасників. Але є велика кількість людей, які люблять музику всім серцем, грають на музичних інструментах, або колись вчилися у музичних вузах, але працюють за іншими спеціальностями.

У різних країнах світу для таких музикантів влаштовують конкурси піаністів-аматорів. З 2013 року у Києві проходить єдиний в Україні Міжнародний фестиваль піаністів-аматорів «Каштановий рояль». Рівень аматорських конкурсів – широкий: від елементарного до професійного. Деколи, успішний виступ на такому конкурсі стає для лауреата кроком до професійної діяльності: виконавчої, композиторської… «Каштановий рояль» уже має такі приклади!

Ми прагнемо інтегрувати світову музичну культуру у життя суспільства, захопивши любов’ю до фортепіано якомога більшу кількість людей, а мислячи глобальніше – сприяти самореалізації, виховувати найкращі людські якості, котрі несе за собою музика, такі як любов та добро.